| Part Number | 10 9257 016001003 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 203310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Cellular Phone Connector PL 16 POS 1.25mm Solder Bucket ST Cable Mount 16 Terminal 1 Port Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Telephone and Telecom |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10 9257 016001003 |
| Datasheet download |
| Part Number | 10 9257 016001003 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder Bucket |
| Gender | PL |
| Product Dimensions | 30.08 mm |
| Product Depth | 30.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-10 9257 016001003 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn ZQSFP+ RCP 228 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole 228 Terminal 6 Port Download PDF datasheet for 1-2227671-2.pdf |
|
BEL | Conn Telephone Telecom F 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for SI-50196-F.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Bag Cat 5e Download PDF datasheet for 1375189-1.pdf |
|
Molex | Conn RJ-45 Adapter F F 16 POS ST 16 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 130058-0057.pdf |
|
Molex | Conn I-Pass F 26 POS 0.8mm Solder ST Thru-Hole 26 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 75784-0040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn RJ-45 F 32 POS 2.03mm Solder RA Thru-Hole 48 Terminal 4 Port Tray Cat 5 Download PDF datasheet for 1-5406552-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Telephone Telecom F 6 POS 1.27mm Solder ST SMD 4 Terminal 1 Port T R Cat 3 Download PDF datasheet for 98432-512LF.pdf |
|
Pulse | Conn Telephone Telecom F 8 POS 1.02mm Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Tray Cat 3 Download PDF datasheet for E5J88-00LJG5-L.pdf |
|
Amphenol | Conn RJ-45 F 8 POS 2.03mm Solder ST Thru-Hole 12 Terminal 1 Port Cat 5 Download PDF datasheet for RJHSE-3384.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Modular Jack F 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 54601-908WPLF.pdf |